Uživatelé jsou v současnosti nejvíce ohroženi virem Conficker, který je dlouhodobě nejrozšířenější bezpečnostní hrozbou. Úspěšný je však i malware, který se šíří prostřednictvím přenosných paměťových médií.
Dobře známý červ Win32/Conficker je už dva roky nejrozšířenější počítačovou hrozbou na světě, Českou republiku nevyjímaje. V lednu Win32/Conficker dle údajů statistického systému společnosti Eset opět zvýšil svou aktivitu a s podílem 5,38 % odsunul další tradiční skupinu hrozeb označovanou jako INF/Autorun (5,30 %) na druhé místo. Obě hrozby v lednu 2011 jednoznačně vévodily žebříčkům rozšířenosti, a to přesto, že ochrana před nimi je více než snadná. Win32/Conficker zneužívá bezpečnostní chyby Windows, pro které Microsoft vydal záplatu už ve 3. čtvrtletí roku 2008. Pro zabránění šíření malwaru, zneužívajícího soubor Autorun.inf, pak jednoduše stačí zakázat automatické spouštění vložených médií. Windows 7 mají tuto možnost deaktivovánu přímo od výrobce.
Na krádež osobních dat uživatelů se zaměřují, kromě phishingových útoků, i další dva představitelé malware z první desítky nejrozšířenějších typů hrozeb. Třetí místo obsadila v lednu také již velmi dobře známá hrozba Win32/PSW.OnLi¬neGames (2,17 %). Za tímto názvem se skrývá rodina trojských koní, která cílí na hráče online her. Trojské koně se schopnostmi keyloggerů a rootkitů se soustředí na zneužití a vykrádání artefaktů z populárních online her, jako je například World of Warcraft.
Devátou příčku pak obsadil Win32/Spy.Ursnif.A (0,83 %). Pod tímto názvem je označována spyware aplikace, jež vykrádá údaje z infikovaného počítače. Tato data pak následně zasílá na vzdálený server. Zároveň vytváří skrytý uživatelský profil se záměrem ovládnutí počítače oběti přes Remote Desktop připojení.
Zdroj: Eset – tisková zpráva
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.