Na poli softwaru pro 2D a 3D kreslení či modelování již dlouhou dobu kraluje program AutoCAD. K němu vzniklo během času několik alternativních nástrojů, mezi něž patří také ProgeCAD. Jaký je? Může pozici AutoCADu ohrozit?
Program ProgeCAD pochází z vývojových dílen společnosti ProgeSOFT. Je postaven na jádru IntelliCADu a lze jej použít jak pro 2D kreslení, tak i pro 3D modelování. Využití nalezne zejména při navrhování v architektuře, kreslení výkresů ve stavebnictví, strojírenství, a podobných odvětvích. Jeho hlavní výhodou oproti zaběhnutému AutoCADu je nižší pořizovací cena. Jaké jsou ale jeho funkce? Dokáže se prosadit v silné konkurenci?
Hlavní okno programu ProgeCAD 2009 Professional je členěno velice podobně jako tomu bylo v předchozích verzích AutoCADu. Program lze ovládat buď pomocí příkazů uskupených v klasickém paletkovém menu, nebo pomocí ikonek v panelech. Příkazy lze však také pohodlně zadávat a definovat pomocí příkazového řádku. Hlavním ovládacím nástrojem pak pro vás bude myš, nebo jiné polohovací zařízení, kterým se přenáší vaše myšlenky na pracovní plochu programu při kreslení čar či modelování těles.
ProgeCAD umožňuje kreslení a modelování prostřednictvím tradičních příkazů a nástrojů známých z AutoCADu. Těšit se tak můžete na kreslení klasických čar a křivek, kružnic, mnohoúhelníků, zrcadlení, ekvidistantu, zkosení či protažení nakreslených prvků a mnoho dalších funkcí. Prostorové objekty lze navíc ve 3D různě natáčet. ProgeCAD navíc podporuje klasickou práci s hladinami. Lze si tak určité prvky výkresu či modelu skrývat, apod.
Ovládání aplikace je celkově velice blízké tomu, na jaké jsme zvyklí z AutoCADu 2008 (AutoCAD od verze 2009 přinesl nový způsob ovládání podobný tomu, který známe například z kancelářského balíku Microsoft Office 2007). Pokud tedy dobře ovládáte AutoCAD, pak nebudete mít s prací v ProgeCADu nejmenší problémy.
Velice důležitá je kompatibilita výkresů vytvořených v ProgeCADu s dalšími CAD aplikacemi. Ta je naštěstí na dobré úrovni, a tak lze v programu výkresy otevírat i ukládat ve formátu DWG používaném v AutoCADu od verze 2.5 do verze 2009. Jistě také potěší, že ProgeCAD umožňuje práci s rastrovými obrázky, která může být pro mnohé uživatele důležitá. Program však přináší například i možnost exportu do formátu PDF a JPG, nebo převod dat z formátu PDF do DWG. Navíc obsahuje standardně také velké množství standardizovaných symbolů a bloků. Možnosti tisku jsou taktéž poměrně bohaté.
ProgeCAD přináší uživatelům prakticky téměř všechny funkce známé z klasického AutoCADu. Nabízí podobné ovládání, na jaké jsou uživatelé zvyklí a ti by se v něm tak měli snadno zorientovat. Během testování se navíc nevyskytl žádný problém, který by vedl k nestabilitě aplikace. ProgeCAD tak může být dobrou volbou pro ty, kteří hledají levnější náhradu za klasický AutoCAD.
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.