Prohlížeč obrázků patří mezi základní softwarovou výbavu snad každého uživatele. Který je však nejlepší? Program IrfanView se řadí mezi ty kvalitní. Proč tomu tak je? Co nabízí?
Historie programu IrfanView sahá do roku 2006. V té době uměl pracovat jen s formátem TIFF. Ještě téhož roku však získal podporu dalších obrazových formátů včetně JPEGu. Dnes už vychází ve verzi čítající pořadové číslo 4.23 a otevírá nejen obrazové formáty, ale i formáty hudební a filmové. A to nesmím opomenout možnost přidávání doplňků. I přes všechny tyto možnosti je navíc dostupný jako freeware pro nekomerční využití.
Stažením instalačního souboru, který se vejde na jednu normální disketu, započneme instalaci. Ihned po jeho otevření budeme dotázáni, kam instalovat, a dále na možnost vytvoření zástupců.
Po potvrzení a přečtení aktuálnosti verze se objeví tabulka s nastavením asociací typů souborů k IrfanView. Klepnutím na tlačítko „Images only“ se nám automaticky označí asociace ke všem obrázkovým formátům. „Select all“ označí všechny disponibilní formáty. Osobně doporučuji použít tlačítka „Images only“, jelikož na přehrávání hudby a videa existují mnohem lepší přehrávače s více možnostmi.
Následující instalační krok po nás bude chtít, abychom kromě prohlížeče nainstalovali ještě Google Toolbar for Internet Explorer a Google Desktop Search, čímž jistě nic nezkazíme. Pak už nám nic nebrání úspěšně dokončit instalaci a spustit prohlížeč.
Ihned po prvním spuštění si jistě každý všimne, že je vše v anglickém jazyce a čeština nikde přiložena není. Naštěstí je možnost stažení českého jazykového doplňku. Ihned po doinstalování českého jazykového modulu se celý software přepíše do češtiny.
A konečně se dostáváme k samotnému prohlížení obrázků. Pokud jsme správně nastavili asociaci (přiřazení) k formátům obrázků, použije se IrfanView k jejich otevření automaticky. Pod obrázkem si hned můžeme přečíst základní informace o něm, rozlišení, datovou velikost, hloubku barev, a i den vytvoření.
V horní liště máme základní tlačítka, uložení a otevření souboru, přiblížení a oddálení, posunutí na další položku v adresáři atd. Uložení každého souboru obrázku je možné do více jak 10 formátů a v případě uložení do komprimované podoby (nejčastěji JPEG) je také možnost volby kompresního poměru, což považuji za velký přínos a výhodu.
Kromě prohlížení obrázků program IrfanView disponuje i omezenými možnostmi pro jejich správu a úpravu. Veškeré funkce sloužící k takovýmto změnám nalezneme v horní liště v záložce Obrázek. Jsou zde funkce natáčení, změny rozlišení a velikosti, redukce červených očí, a pak efekty typu Olejová malba, Reliéf, Exploze apod. Všechny tyto funkce jsou plně funkční a můžete je rovnou vyzkoušet.
IrfanView je tedy, jak už jsem napsal, výkonný prohlížeč, který nemá problémy s otevřením snad žádného obrazového formátu. Mezi jeho největší přednosti patří zejména rychlost, spolehlivost a jednoduchost. Dokonce i jednodušší úpravy a změny vstupního souboru mu nejsou nijak cizí. Navíc dostupnost jako freeware z něj činí užitečný nástroj určený ke každodennímu užívání. IrfanView je kompatibilní s operačními systémy od verze Windows 98 až po Vistu.
XnView je program určený k prohlížení a konverzi grafických souborů. XnView si poradí s více než 400 grafickými formáty (např. PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD, Photoshop aj.) a dokáže uložit obrázek či fotografii v 50 z nich.
XnView umožňuje změnu velikosti obrázku, otevírání obrázků v záložkách, ořez fotografie, kopírování, úpravu světlosti a kontrastu, změnu barevné hloubky, použití filtrů (rozostření,?), použití efektů (čočky, vlnění apod.), slide show, vytváření náhledů, snímání screenshotů, podporu TWAIN kompatibilních zařízení (jen verze pro Windows), a mnoho dalšího. Můžete také vytvářet prezentace s efekty (tzv. Slide show) a webová fotoalba.
FastStone Image Viewer je víceúčelový nástroj sloužící k prohlížení, editaci a vzájemné konverzi obrázků a fotografií. Nabízí také možnost vytvoření slideshow s více než 150 různými prolínacími efekty. Editaci a konverzi obrázků je možno provádět i dávkově. Podporované formáty jsou BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO a TGA.
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.