V časech předrevolučních, kdy první 16bitové PC stroje s x86 procesory pro firmy nebo opravdu velmi majetné domácnosti stály desítky tisíc tehdejších tvrdých korun, se rozšířilo velké množství aplikací, jež se během let staly symbolem a legendou. Pokud jste podobnými časy prošli, můžete si dnes nostalgicky zavzpomínat nad tehdejšími softwarovými klenoty. Jestliže vás tato doba minula, můžete se aspoň podívat, nad čím tehdy lidé trávili čas...
Náš vzpomínkový seriál nelze nezačít u klasiky všech klasik, souborového manažeru jménem Norton Commander, který byl v našich luzích a hájích též známý pod familiární zkratkou „NC“ či „Encéčko.“ Jednalo se o DOSový program, jehož autorem byl John Socha. Na veřejnosti byl však znám hlavně díky svému distributorovi z Peter Norton Computing (později převzata Symantecem).
Poslední DOSová verze programu vznikla 1. července 1998 a nesla číslo 5.51. Podobné souborové manažery byly v této době velmi populární, jelikož značně zpříjemňovaly práci se soubory pod DOSem. Pozdější verze přinesly hlavně podporu dlouhých jmen souborů a některé další dobou žádané funkce. Je jasné, že program typu Norton Commandera nemohl zůstat bez odezvy. Není proto divu, že se během let stal inspirací pro mnoho dalších projektů, z nichž řada funguje dodnes – Midnight Commander, Total Commander (dříve Windows Commander) či Volkov Commander.
Při nostalgickém probírání starého software pochopitelně nemůžeme vynechat ani českou variaci na výše uvedeného Norton Commandera jménem Manažer M602 (zabírající v dekomprimovaném stavu zhruba 950 kB). Ten pocházel ze softwarové kuchyně společnosti Software602. Označení Software602 dle Wikipedie prý pochází ještě ze socialistických dob, kdy se takto označovala 602. organizace Svazarmu, jež se po roce 1989 přetransformovala do Software602. Jako všechny jiné kousky softwaru, i „M602ka“ měla svoje přednosti a zápory. Ke kladům ve srovnání s NC bývá přičítáno samozřejmě v první řadě české prostředí. M602 také nabízela oproti NC možnost prohlížení / editace více textových souborů najednou. Na druhou stranu, byla trochu pomalejší (kopírování, práce s disky, …) a neměla tolik funkcí jako Norton Commander.
Legendární textový editor DOSové éry (cca 830 kB celá aplikace) „trůnící“ na mnoha tehdejších disketách či pevných discích se stal v našich končinách a časech XT / AT počítačů synonymem pro textový procesor. Populární se stal zejména s ohledem na svoje unikátní grafické rozhraní a rovněž fakt, že obsluhoval sám klávesnici + k tomu disponoval více druhy rozložení (ČJ, ČJ programátorské, německé, …). Ovládání probíhalo skrze menu, popřípadě přes četné klávesové zkratky inspirované tehdejším textovým procesorem WordStar. S T602kou mohl rovněž díky českému prostředí poměrně záhy začít pracovat i uživatel, který problematiku počítačů nepříliš neznal.
První verze editoru T602 spatřila světlo světa ještě před revolucí a opět je pod ní podepsána tehdejší pražská 602. organziace Svazarmu sdružující zájemce o mikropočítače. Pokud jde o autorství T602, jsou v této souvislosti uváděná tři jména: Jaromír Šiška, Richard Kaucký a Martin Šiška (později se o vývoj starala jimi založená firma Sofware602).
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.