Letošní Halloween, podobně jako jiné svátky či aktuální události, opět demonstroval postupy, které používají kybernetičtí podvodníci. Tentokrát se jednalo zejména o falešné antiviry a elektronické pohlednice.
Tvůrci škodlivých kódů využívají již tradičně významných událostí k napadení počítačů nic netušících uživatelů. Příkladem tohoto jednání byl i letošní Halloween, který útočníci využili zejména k šíření falešných antivirů a e-mailů obsahujících odkazy na infikované webové stránky.
V případě falešných antivirů (shareware) se podvodníci snaží uživatele přesvědčit, že má počítač infikovaný škodlivým kódem (především pomocí zobrazování „výstražných“ pop-up oken, které napodobují zprávy operačního systému, prohlížeče nebo legitimního bezpečnostního produktu) a vnutit mu koupi nefunkčního „bezpečnostního“ programu. Scareware dnes podle statistik společnosti McAfee představuje 15 % veškerého malwaru v oběhu a jeho podíl neustále roste. Ze 150 000 testovaných odkazů, které směřovaly na weby distribuující škodlivé kódy, bylo 23 procent odkazů právě na webové stránky šířící falešné antiviry. Uživateli nehrozí jenom finanční ztráta spojená s nákupem „bezpečnostního“ softwaru, podvodníci přitom totiž získávají i údaje o platební kartě a často i úplnou kontrolu nad počítačem. Uživatelé by proto měli vždy nakupovat či stahovat bezpečnostní software pouze z webů důvěryhodných dodavatelů.
Podvodníci také při příležitosti Halloweenu rozesílali e-maily s názvy jako Free Halloween E-cards, apod. Ty obsahovaly odkazy na weby šířící malware (deklarovaný jako software pro práci s pohlednicemi). Podvodníci v řadě případů bohužel opět uspěli a získali kontrolu nad řadou počítačů, z nichž se staly tzv. zombie.
Zdroj: McAfee – tisková zpráva
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.