E-mailový klient: pro který se rozhodnout?

Ilustrační obrázek: E-mailový klient: pro který se rozhodnout? Co by měl nabízet kvalitní e-mailový klient a který program je na práci s elektronickou poštou nejlepší? Položili jste si již někdy tuto otázku? My vám s výběrem toho nejvhodnějšího e-mailového klienta pomůžeme.

Ještě před tím, nežli se ponoříme do výběru a doporučení toho správného a vhodného e-mailového klienta, je potřeba ujasnit si některé pojmy a také zmínit výhody i nevýhody jednotlivých řešení, na něž v této oblasti můžeme narazit.

Základní rozdělení

V kostce řečeno spadají pod označení „e-mailový klient“ takové aplikace, které slouží uživateli ke správě jeho e-mailových účtů (jednoho či více). To vše ve formě obvykle vizuální (kvůli pohodlnější práci a většímu přehledu), mohou ovšem existovat i e-mailoví klienti čistě textoví. Lze se také v souvislosti s e-mailovým klientem někdy setkat s označením „MUA“, což je zkratka „Mail User Agent“ a znamená to něco jako „program pro práci s e-maily“.

E-mailoví klienti

I když by nás ortodoxní technikové, disponující ve svém slovníku výrazy jako „telnetový terminál“, patrně hnali, pro naše začátečnické účely nikterak neuškodí, když si e-mailové klienty rozdělíme na pouhé dvě skupinky. Hranice mezi nimi se sice stále více stírá, avšak ještě pořád se dají poměrně dobře rozlišit. E-mailoví klienti se jednak vyskytují ve formě tradiční aplikace, kterou stáhnete například ze Slunečnice.cz a nainstalujete na pevný disk svého počítače (avšak nemusí jít vždy o samostatnou PC aplikaci), v řadě druhé se může jednat i o prosté webové aplikace, které pak slouží jako rozhraní (pozor – nikoliv nutně funkčně slabší!) mezi e-maily na serveru a naším PC.

Před samotným výběrem e-mailového klienta je nutno důkladně zvážit, zda je pro naše účely výhodnější e-mailový klient či jen obyčejné webové rozhraní, jaké dnes nabízí většina freemailových služeb typu Seznam, Centrum či Google. Jestliže si jen výjimečně pošlete pár vět s přáteli a většina vaší činnosti sestává z přeposílání vtipů známým, pak je zbytečné, abyste si s e-mailovým klientem „mátli hlavu“.

Webový e-mailový klient vs. aplikace

Použití webových e-mailových klientů má řadu výhod. Určitě tím největším pozitivem je fakt, že není třeba nikde nic instalovat ani konfigurovat – jen si pamatujete login a heslo. Dále, data jsou uložená na serveru a tak nezabírají místo na pevném disku. Toto řešení je také velmi praktické na cestách, kdy se z jakéhokoliv místa na světě, kde je internet a prohlížeč, můžete připojit ke své schránce. Na druhou stranu, je nutno si uvědomit, že data jsou samozřejmě ve větším bezpečí právě u vás na pevném disku počítače, kde si je můžete zálohovat na více diskových jednotek apod. Také únik informací a dat umístěných na vašem disku je při zdravé prevenci (antivir, firewall, …) méně pravděpodobný.

Dopis

Naopak pokud oceníte fakt, že budete mít kopii (či přímo originál) dat fyzicky stále u sebe a navíc vítáte možnost s nimi pracovat i plně offline (třeba na chatě lze napsat desítku konceptů, které se večer doma odešlou), pak je pro vás lepší volbou plnohodnotný e-mailový klient. Navíc klienti mají nezřídka kromě samotné práce s e-maily ještě další praktické funkce. Můžeme je tak třeba využít jako adresář, RSS čtečku, k psaní poznámek, úkolů a podobným věcem. Práce e-mailového klienta je velmi jednoduchá. Buď v závislosti na nastaveném čase nebo na popud svého majitele „sáhne“ občas na server a když zde najde nové zprávy, zachová se podle námi požadovaných nastavení – kupříkladu stáhne nám jen hlavičky pro zjištění, zda to není spam, případně všechny zprávy uloží na pevný disk, ale přitom je zároveň ponechá jako kopii také na serveru apod. Nastavení e-mailových klientů není až tak úplně triviální věcí a vyžaduje z uživatelovy strany jisté znalosti problematiky (SMTP, porty v PC, …). Takže pokud to jen trochu půjde, přenechejte nastavování znalejšímu kolegovi či známému. Naštěstí ale drtivá většina poskytovatelů webových e-mailových klientů nabízí v manuálech a online nápovědách i sekce věnované nastavení svých služeb pod desktopovými klienty. Obvykle tak stačí jen postupovat podle několikabodového seznamu v graficky přehledném návodu a vyplnit programem požadované položky. Pokud si i přesto nebudete vědět rady s nějakým zapeklitějším nastavením, zkuste zadat svůj problém do Googlu, je velice pravděpodobné, ba jisté, že podobnou záležitost už někdy někdo řešil…

Bezplatné programy pro práci s e-maily:

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

Jednoduchý klient pro příjem a odesílání vaší elektronické pošty. Tento program má spoustu zajímavých funkcí, kvůli kterým se vyplatí jej používat. Třeba například možnost použití různých rozlišení, možnost přizpůsobení nástrojového panelu, přehledná online nápověda nebo např. podpora add-onů. Dalším příjemným překvapením je fakt, že Thunderbird dokáže rozdělovat a seskupovat e-maily podle různých hledisek (například podle data, odesílatele atd.), takže vaše pošta se stane snadno a rychle přehlednou. Díky antispamovému filtru umí vybrat nevyžádanou poštu a ušetří vám tak čas, který byste strávili tříděním pošty. Navíc vždy, když zprávu označíte jako nevyžádanou, Thunderbird si tuto informaci zapamatuje a podle toho také upraví své filtrování.

Mozilla Thunderbird existuje také v portable (přenosné) verzi.

Windows Live Mail 2008

Windows Live Mail je e-mailový klient, který je součástí Windows Vista a je náhradou klasického Outlook Expressu. Klient podporuje správu několika e-mailových účtů, a to včetně Yahoo! Premium a Gmail, umožňuje vyhledávání najednou ve všech účtech, ochrání uživatele před spamem a mnoho dalšího.

Přečtěte si recenzi programu Windows Live Mail v našem starším článku.

IncrediMail XE

Univerzální poštovní klient s příjemným grafickým prostředím. Nabízí v podstatě stejné funkce jako klasický Outlook, ale navíc umožňuje připojit k vašim zprávám různé přednastavené zvuky, 3D efekty a animace. Můžete také snadno změnit pozadí zprávy. Bohužel kvůli těmto interaktivním možnostem má program vyšší hardwarové nároky. Vytváření filtrů a přednastavených hlaviček u zpráv je samozřejmostí. Tento poštovní klient určitě stojí za vyzkoušení. Líbit se bude především těm, které už omrzel Outlook a mají dostatečně „nadupaný“ počítač.

The Bat!

The Bat!

Univerzální poštovní klient s podporou více účtů a IMAP/POP3 schránek. Víceuživatelské profily, každý účet může mít vlastní telefonické připojení, nastavení šablon zpráv a upozornění na nově přijatý e-mail. Účty lze třídit na „administrátory“ a „uživatele“ podle funkcí, které mohou používat. Nabízí neomezený počet adresářů a podadresářů, přehledné a příjemné uživatelské prostředí a automatické třídění zpráv do adresářů. Umožňuje prohlížení zpráv přímo na serveru ISP a jejich případné odstranění bez stahování do počítače. Podporuje šifrování zpráv pomocí PGP, GnuPG a také pomocí S/MIME digitálních certifikátů. Podporuje protokoly SMTP, POP3, IMAP4, APOP, LDAP, MIME a TLS(SSL). Umožňuje varování uživatele na možnost napadení počítače virem při spuštění přiloženého souboru. Má pluginové rozhraní pro spolupráci s antivirovými programy, v současné době jsou dostupné pro programy AVG, Dr.Web a Kaspersky Antivirus. Umožňuje také import zpráv a kontaktů z nejznámějších e-mailových programů. K dispozici je také velké množství alternativních sad ikon pro změnu grafického prostředí.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.