Nvu 1.0

Názor na software Nvu

  • 24. 8. 2005 18:35

    Korsakov (neregistrovaný)
    O spolehlivěsti výsledného kódu by se dalo s úspěchem u tohoto editoru pochybovat, především pak případě práce s CSS méně zkušenými uživateli a přitom by stačilo tak málo. Nejsem v žádném případě příznivcem práce ve WYSIWYG a za jediný skutečně použitelný na ještě velmi dlouhou dobu považuji Dreamweaver MX (2004). Přesto si se zájmem otestuji i mnoho takovýchto editorů.
    K věci - problém v případě HTML (+ CSS) je tak jako u mnoha jiných autorů v totálním nepochopení významu specifikace DTD a především pak její zásadní vliv na mód zobrazení prohlížeče. Kdy už proboha všichni tito tvůrci pochopí, že pokud je použita specifikace DTD bez URL jsou bez výjímky všechny moderní prohlížeče přepnuty do nestandardního režimu zobrazení a načítají tudíž některé parametry odlišně (např. MSIE6 - rozměry, tabulky, rámy dle modelu MSIE a nikoliv W3C), přitom by stačilo tak málo - u HTML 4.0 (4.01) ZÁSADNĚ POUŽÍVAT SPECIFIKACI DTD s URL. Skutečně nevím co vedlo tvůrce Nvu k pravému opaku, asi zřejmě skutečnost, že se s podobnou zhovadilostí setkávají u drtivé většiny jiných programů i stránek, pokud se autoři DTD vůbec namáhají uvádět.
    Druhý problém - V případě XHTML (Strict) je sice tato specifikace s URL, na první pohled je však jasné, že ani zde není autor až tak velký kamarád s čistotou kódu. Pokud vynechám tolik v poslední době prosazovaný nesmysl v podobě přípony .xhtml, první co mne trkne je kódování a druhé (na čistém dokumentu) je <BR />. Tag BR - zalomení řádku nemá v XHTML Strict co pohledávat, toto je jednoznačně hrubá chyba. Za další podivnost lze označit kódování Windows-1250 v případě XHTML celkově, v xml a tedy i jeho podmožině XHTML nic takvého neexistuje. Navíc, pokud bych toto toleroval (není důvod), je zde zde ještě další problém v tom, že deklaraci xml (není tam) je možno vynechat pouze v případě kódování UTF-8. Problém je ovšem i v tom, že pokud tam deklarace xml bude, přepne námi všemi tolik milovaný MSIE(6 a zřejmě i 7) do nestandardního režimu zobrazení, což je žádoucí ještě méně. V momentě, kdy editor s UTF-8 nepracuje a zřejmě se nekamarádí ani s ISO-8859-2, by bylo jednoznačně lépe práci s XHTML vypustit úplně. Abych však jen nekritizoval, program je na tom mnohem lépe, než velké množství placených WYSIWYG a pokud by se do budoucnosti autoři vyvarovali některých naprosto zbytečných chyb byl by jistě dobrou volbou pro každého nemajetného (a poctivého)zájemce o tvorbu ve WYSIWYG.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.