Songbird: hudební přehrávač a prohlížeč v jednom

Ilustrační obrázek: Songbird: hudební přehrávač a prohlížeč v jednom Nedávno jsme tu měli test klasických hudebních přehrávačů. Dnes se podíváme na jeden novátorský nápad, který na tomto poli vznikl: Propojení přehrávače hudby a prohlížeče stránek. Má šanci uspět?

Songbird

Songibrd v sobě spojuje hudební přehrávač a webový prohlížeč založený na jádru Mozilly. Celý přehrávač je pak založen na speciálním běhovém prostředí XULrunner a je tak k dispozici pro všechny operační systémy jen s minimem úprav. Songibrd je zatím v aktivním vývoji, verze 1.0 vyšla teprve v prosinci a brzo lze očekávat verzi novou. Songbird je poměrně malý a stažení dvanáctimegabajtového instalačního souboru je tak otázkou chvilky.

První překvapení

Songbird

Instalace programu je bezproblémová, po instalaci po vás program bude vyžadovat několik základních informací o knihovně médií a podobně. Budete ale příjemně překvapeni, protože ke konci instalace se na okamžik objeví okno „download czech language pack“ a během okamžiku je tím celý program v češtině. Zmíněné základní nastavení tak budete mít již ve svém rodném jazyce. Dále se vám pak ke stažení nabídnou některé základní doplňky, jejichž stažení a instalace je pro program otázkou méně než minuty.

Rozhraní programu

Základní rozhraní programu je celkem šikovně propojeno s integrovaným prohlížečem. Pokud nepřehráváte žádnou skladbu, nic se neděje. Jakmile ale nějakou skladbu pustíte, v dolní části programu se vám začne měnit obsah záložek. V první záložce nazvané „Informace o umělci“ nenajdete nic jiného, než informace o svém právě puštěném interpretovi. Většinou se tak zobrazí diskografie, členové kapely, odkazy na domácí web a podobně. Tyto informace jsou vyhledány na stránkách Last.fm (či Wikipedii) a program Songbird je jen šikovně zobrazí. V záložce „Recenze“ je tomu podobně, jen vyhledávání textů o skladbě probíhá na webu Amazon.com. Třetí záložkou jsou „Novinky“, kde najdete nejnovější informace o vašem umělci či kapele vyhledané pomocí Googlu a několika dalších služeb.

Songbird

Záložka „fotogalerie“ zas vyhledává fotografie nacházející se v populární galerii Flickr.com (či SmugMug). A jako poslední je záložka „video“ která se snaží vyhledat video na serverech Youtube.com, MTV Music video a Yahoo Music. Propojení těchto služeb v jednom programu a obsah odvíjející se od právě přehrávané skladby je jistě skvělý nápad, bohužel relevantnost (tj. na kolik odpovídá obsah tomu, co mělo být hledáno) odkazů je někdy velice slabá. Přece jen, pokud přehrávám kapelu D12 (americká hiphopová skupina) a ve fotogalerii se mi zobrazují „fotbalisté z Horní Dolní“ či postarší pán a jeho veselá domácí party, nebude se asi jednat o to pravé ořechové. Toto je samozřejmě dáno tím, kde Songibird dané informace hledá. To lze měnit jen částečně a je nutné se omezit pouze na předem vybrané weby. Přece jen si myslím, že hledání obrázků pomocí Googlu by odvedlo lepší službu než Flickr či SmugMug.

Doplňky: silná zbraň

Songbird

Stejně jako je tomu v prohlížeči Mozilla, jsou i u Songbirdu velice silnou zbraní doplňky. V menu knihovny kliknete na položku „Songbird Add-ons“ a v onom integrovaném prohlížeči se vám otevře stránka s doplňky. Až si vyberete doplněk, stačí kliknout na tlačítko install a doplněk se automaticky stáhne a na instaluje. Poté stačí Songbird restartovat a vše by již mělo fungovat. U doplňků, které jsem zkoušel, jsem se nesetkal s žádným problémem a vše bylo jednoduché a rychlé. Rozhraní pro stahování doplňků pak samozřejmě připomíná Mozillu Firefox. Celkem je zatím ke stažení víc jak 300 různých doplňků, což sice nelze srovnávat s třeba s Winampem, přesto se však jedná již o velice slušné číslo.

Záporné vlastnosti

Songbird

Takové spojení přehrávače a webového prohlížeče má samozřejmě i své stinné stránky. Dle ohlasů na internetu přehrávač není příliš stabilní a sem tam padá, mně však spadl pouze jednou a stabilita je tedy dle mého názoru slušná. Výtky mám pak spíše k vytížení procesoru a velikosti zabrané operační paměti. Songbird vytěžuje (dle správce úloh) procesor přibližně na 20 % (jak kdy) a zabírá si až překvapivě mnoho RAM, tedy kolem 80–130 MB. To je z části samozřejmě i daň za integrovaný prohlížeč, jde však o to, zda jste tuto daň ochotni zaplatit.

Velice slušný

nedávném testu jsem kritizoval integraci webového prohlížeče do přehrávače Winamp. Tam je provedena opravdu špatně. Naopak v Songbirdu hodnotím přítomnost prohlížeče velice kladně. To, že přehrávač funguje na základě doplňků, je také plus, protože každý si ho může přetvořit, jak se mu to vyhovuje. Doplňky bez problémů fungují a většina jich je užitečná, například MashType, který se stará o zmíněné vyhledávání informací o daném interpretovi. Songbird se mi tak v celkovém součtu jeví jako velice slušný přehrávač, v kterém si nejen pustíte svou oblíbenou skladbu, ale zároveň si projdete zprávy o interpretovi na Googlu, prohlédnete videa na Youtube či fotky na Flickru. Asi málokdo bude integrovaný prohlížeč používat ke každodenním účelům, pro účely již zmíněné je však naprosto ideální, a tak jedinou významnou chybou zůstává větší náročnost jak na procesor, tak na operační paměť. Přehrávač je však stále ve vývoji a v tomto směru lze očekávat jen zlepšení, a Songbird tak stojí rozhodně za vyzkoušení. Uvidíte, že přestat používat jeho vychytávky a vrátit se ke starému „nudnému“ přehrávači je někdy obtížné.

Alternativy

AIMP

AIMP je kvalitní multimediální audio přehrávač podporující velké množství nejpoužívanějších hudebních souborů. Vzhled přehrávače nezapře inspiraci oblíbeným Winampem. AIMP kromě přehráváni audio souborů zvládá i ripování audio CD do hudebních souborů a jejich vzájemnou konverzi. Samozřejmostí je také editace ID3 tagů, úprava vzhledu pomocí skinů a k dispozici je také ekvalizér. AIMP si poradí se soubory typu MP3, AAC, AC3, Ogg, FLAC,APE, WAV, CDA, WMA, MOD a dalšími. V nedávném testu hudebních přehrávačů se AIMP umístil na prvním místě.

Winamp

Program Winamp umožňuje přehrávání nejrůznějších formátů a od verze 5 také přehrávání filmů a videí. Pro Winamp je charakteristické snadné ovládání, možnosti vizualizace hudby, které ještě více umocňují hudební zážitek.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.