Možnosti bezplatného kancelářského balíku lze v mnohém ovlivnit a zlepšit pomocí zásuvných modulů. My si ukážeme některé nejzajímavější a nejdůležitější doplňky pro OpenOffice.org.
Instalace rozšíření je v OpenOffice.org 3.x velice snadnou záležitostí. Po otevření souboru s příponou oxt se spustí kancelářský balík, který vyžaduje potvrzení úmyslu rozšíření instalovat a následný souhlas s licenčními podmínkami. Práce s těmito moduly je podobná jako u Firefoxu. Jejich administraci můžete také provádět přímo ze samotné aplikace. Stačí v menu „Nástroje“ kliknout na „Správce rozšíření“. V následujícím přehledu se pokusíme ukázat ty nejzajímavější a nejužitečnější rozšíření, i když každý potřebuje na základě svých specifických zájmů něco jiného. Celou řadu vám jich přinášíme na Slunečnici.
Již na začátku našeho seriálu o OpenOffice jsme se zmiňovali o Sun PDF Import Extencion, který umožňuje importovat PDF dokument do Draw a následně jej řádek po řádku editovat. Pokud budou práce na tomto rozšíření pokračovat, může se stát OpenOffice.org velice zajímavým konkurentem například Adobe Acrobatu. K tomu, ale vede ještě dosti dlouhá cesta.
Doplněk Writer2LaTeX představuje zajímavý nástroj pro všechny, kdo sází svůj text v LaTexu. Dokument si pohodlně napíšete ve Writeru a výsledný vzhled, algoritmické úpravy či vkládání vzorců provedete až v LaTeX. Výhodou je obvykle řádově lepší vzhled dokumentů nebo lepší možnost vkládání matematických vztahů.
CADOO.o si klade dosti nesmělé cíle – naimplementovat do Draw funkce, které známe z programů CAD. Skutečností je, že se to úplně nezdařilo. Pokud však máte ambice nakreslit jednoduché schémátko, pak vám může být CADOO.o užitečný.
Pagination výrazným způsobem vylepšuje číslování stran, které bývá v OpenOffice.org poměrně nešikovné. Užijete jej při psaní seminárních prací či článků. Pokud číslování používáte častěji, rozhodně doporučuji Pagination nainstalovat.
Pokud postrádáte kliparty, pak vás možná potěší An OxygenOffice Extra – Galery, ve které naleznete velké množství užitečných i zajímavých vektorových obrázků. Přitom nemusíte instalovat originální OxygenOffice, které oproti běžným OpenOffice.org mají často některé nepříjemné vlastnosti.
Pro českého uživatele budou důležité slovníky, které umožňují kontrolu pravopisu, vyhledávání a návrh synonymních výrazů a dělení jednotlivých slov. Kvůli licenčním záležitostem není tento balík standardní součástí české jazykové mutace OpenOffice.org.
Na závěr snad jen zmiňme zajímavý konglomerát funkcí nesoucí název Writre's Tools – ten nabízí široké možnosti práce s dokumentem – překlad pomocí Google Translate, vkládání časové značky, rychlé uložení do jiných formátů, průběžné počítání počtu slov, spolupráci s databázemi knih či například porovnání s WordNet a dalšími databázemi. Kromě toho nabízí ještě mnohé další funkce a pokud často potřebujete něco citovat definovat či překládat, může se jednat o zajímavý doplněk právě pro vás.
Pro OpenOffice.org existuje nepřeberné množství pluginů, které zásadním způsobem rozšiřují jeho možnosti a funkce. Pokud vám tedy nějaká funkce chybí, můžete po ní zkusit zapátrat, případně ji vytvořit a dát k dispozici ostatním.
Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.