Jalbum 8.1 - vytváříme alba pro internet

Ilustrační obrázek: Jalbum 8.1 - vytváříme alba pro internet S tím, jak roste informovanost veřejnosti i její technické povědomí, zvyšuje se i počet osob toužících po prezentování svých snímků prostřednictvím internetu. My si dnes prozradíme, jak na internet snímky jednoduše vystavit pomocí programu Jalbum.

Jalbum

Instalace

Aplikace Jalbum má v podobě samoinstalačního EXE souboru velikost 17 MB. Po spuštění jsme kromě sympatického loga zdravícího žabáka přivítáni i dotazem, zda chceme program instalovat pro všechny uživatele systému Windows, nebo jen pro toho právě aktivního.


Jalbum

Po obligátních krocích instalátoru jsme ještě dotázáni na vytvoření ikony a hned poté upozorněni na možnost asociovat soubory typu JAP a JASKIN právě s aplikací Jalbum. Mimochodem, Jalbum si z našeho disku ukousne něco málo přes 54 MB.


Jalbum

Hned po svém spuštění program Jalbum zjišťuje, zda se chceme přihlásit do online účtu na serveru Jalbum.net. Registrace je poměrně přímočará, takže by s ní neměl mít problémy ani začátečník.


Jalbum

Program poté zjišťuje, zda máme v úmyslu stáhnout nejnovější verzi (pokud existuje) a případně, zda si k ní chceme nechat zobrazit i historii změn.

Pracujeme s programem


Jalbum

Nepřehlédnutelnou dominantou úvodní stránky programu je ikona s nápisem „Sem přetáhněte obrázky nebo složky s obrázky“. Pokud tak učiníme, objeví se před námi dialogové okno „Nový projekt“, který má dvě základní vlastnosti – umístění fotoalba a jméno.


Jalbum

Projekt samozřejmě můžeme vytvořit i před vkládáním obrázku. Projekty podporují adresáře, takže nám nic nebrání si tématicky větší sady fotek rozdělit. Jak dobře vidíme z kontextového menu, fotkami lze mimo jiné i otáčet.


Jalbum

Na záložce „Nastavení alba“ se nachází několik důležitých prvků, kterým je vhodné věnovat pozornost, jelikož s jejich pomocí svedeme na dvě kliknutí i poměrně razantní tématickou změnu.


Jalbum

Každé album lze vizuálně definovat pomocí jeho Vzhledu a Stylu. Vzhled určuje větší sady vzhledových typů, Styl pro změnu obsahuje výčet jednotlivých grafických podtypů dané sady. Pokud vám nebudou vyhovovat dostupné styly, pak si lze další stáhnout přímo na stránkách projektu.


Jalbum

Před vlastním vytvořením alba je ještě nutno ponořit se do jeho nastavení. To obsahuje 5 základních záložek a na každé z nich pak další podvolby. Jmenovitě tu najdeme položky: Základní volby, Obrázky, Ovládání, Pokročilé volby a Boxer.


Jalbum

Pokud jde o obsažené volby, pak zde najdeme vše, co by mohl začátečník i pokročilejší uživatel potřebovat – od toho jak položky třídit, přes nastavení kvality JPEGů, až po omezení rozlišení u náhledů i velkých snímků, apod.


Jalbum

Začátečníkům doporučujeme držet se pouze prvních tří záložek, ti zkušenější mohou zavítat i do cca desítky dalších, kde jde upřesnit, jaká data budou čitelná z EXIF metadat, vlastnosti generovaných HTML stránek a vůbec upravit „tuny“ dalších voleb.


Jalbum

Po nastavení alba přišel čas na jeho vytvoření – stiskneme proto tlačítko Vytvořit album a chvíli počkáme. Ihned po dokončení procesu se můžeme podívat na náhled, případně si jej zobrazíme kdykoliv později stisknutím tlačítka Náhled alba.


Jalbum

Pokud jsme s náhledem spokojeni, přesuneme se na tlačítko poslední (Publikovat), případně se vrátíme do nastavení nebo změníme Vzhled a Styl dle libosti.


Jalbum

Při vystavování alba smíme použít buď existující účet na některém serveru, případně ten, který si může běžný uživatel založit na webu Jalbum.net. Program Jalbum zvládne účtů klidně i několik.


Jalbum

Určitě není sporu o tom, že je projekt Jalbum (stejně jako samotná aplikace) jednou z nejjednodušších cest, jakou může méně zkušený uživatel (a nejen ten samozřejmě) při vystavování fotek na internet použít. S ohledem na fakt, že se jedná v základní verzi o freeware, je určitě na místě zamyslet se při častějším uploadování fotek nad nějakou formou podpory (a nemusí být nutně peněžní – autoři budou vděčni i za zpětný link, šíření informací, věnování hlasu ve volbách o nejlepší program atd.). Placený je však VIP hosting – pokud se spokojíme jen s 30 MB, pak nic neplatíme (ovšem za cenu zobrazování vlezlé reklamy). Lze ale rovněž sáhnout i po verzi Premium account (1 GB, žádné reklamy, 19 EUR ročně), případně Power account (10 GB, žádné reklamy, 70 EUR ročně).

Klady a zápory programu

Jako jednu z nevýhod programu Jalbum vidíme zejména pomalejší práci s velkým počtem fotek. Čekat s Core 2 Duo při sotva dvaceti fotkách na kontextové menu 3 vteřiny je „nestoudnost“. Zájemci o snadný internetový uploading mohou program Jalbum beze všech pochybností zkusit, opravdu se jedná o velmi pohodlný způsob obrázkového hostování.

 

Obdobné programy

FotoAlbum 2.0.5

Program na vytvoření webového fotoalba. Ovládání je velmi jednoduché. Stačí vybrat adresář s obrázky a adresář, do kterého se fotoalbum negeneruje, nastavit rozlišení náhledů a zvětšených obrázků a pak už jen nastavit vzhled fotoalba. Hotové album je tvořeno pouze jedním html souborem, takže šetří prostor na vašem webu.

OnLine FotoAlbum 1.1

Program OnLine FotoAlbum 1.1 byl navržen pro automatické generování HTML souborů obsahujících zvolený počet fotografií na stránku. Program stačí pouze stáhnout do vašeho počítače a spustit. Uživatel nejdříve vybere cestu k originálním obrázkům a cestu k adresáři, kam se mají vygenerovat HTML stránky. Poté uživatel vybere rozlišení zvětšených obrázků a rozlišení náhledů. Dále program změní rozlišení obrázků a uloží je do předem vybraného adresáře, kam vygeneruje HTML soubor.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.